Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Deski z kamienia tępią noże – PRAWDA czy FAŁSZ

Czy krojąc na desce z kamienia szybko stępimy nóż ? Obalamy mity

Kucharz krojący na desce z kamienia

Jeśli jedynym powodem, który wstrzymuje Cię przed podjęciem decyzji o kupnie deski do krojenia z kamienia jest jej rzekomy wpływ na tępienie noży to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Postaramy się krótko i rzeczowo rozprawić się z tym krążącym w internecie mitem.

Sam od lat używam desek z kamienia i nie zauważyłem żadnego skrajnie negatywnego wpływu na ostrze noży. Co ważniejsze, naszych desek do krojenia używa również Jola Kleser (uczestniczka programu Masterchef) na swoich warsztatach kulinarnych prowadzonych w jej Pracowni Smaku w Katowicach.

Jola do swoich kursów wykorzystuje nasze produkty już od ponad pół roku i nie zgłaszała nam żadnych problemów z nożami, a mało tego wypowiada się o deskach granitowych w samych superlatywach. Jakiej eksploatacji poddaje się deski do krojenia podczas tego rodzaju szkoleń nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Jeśli więc podczas intensywnego używania noża na kamieniu w trakcie ciągłych kursów nie zachodzi problem nadmiernego i błyskawicznego ścierania ostrza to skąd biorą się owe negatywny opinie ?

Postanowiłem do całej sprawy podejść od strony logicznej, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Według krążących opinii czynnikiem wpływającym na ostrość ostrza jest większa twardość granitu od stali. Nie zastanawiając się dłużej można by to przyjąć za wytłumaczenie – granit jest twardy to miększe materiały będą się na nim tępić…
Ale czy na pewno ?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy zrozumieć co dzieje się podczas tępienia noża. Po prostu ścierają się jego krawędzie. Ostre ostrze ma kształt litery V, a tępe przybiera kształt U.

Tępe ostrze i ostra krawędź
Co jest potrzebne żeby zachodziło ścieranie ? – Jak sama nazwa wskazuje potrzebna jest siła tarcia.

A od czego zależy szybkość ścierania się ostrza noża ?

  1. od nacisku
  2. od gładkości/szorstkości powierzchni trących
  3. plus parę innych czynników jak temperatura, szybkość ruchu itd.

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie: Czy przy normalnym krojeniu na desce z kamienia będzie występowało tarcie ?

W pewnym stopniu na pewno (jak na każdym innym materiale), ale musimy wziąć pod uwagę kluczowe czynniki:

  • nacisk jest znikomy, (chyba, że druga osoba akurat zadziałała nam na nerwy i wyżywamy się na desce)
  • powierzchnia kamienia – granitu jest idealnie spolerowana czyli gładziutka, a współczynnik tarcia  maleje do zera wraz ze wzrostem gładkości powierzchni,
  • temperatura jest niska ponieważ kamień jest zimny, a szybkość krojenia niewielka.

Zatem jakim cudem ostrza noży miałyby się ścierać w tak zastraszającym tempie jak opisują to Internetowi „znawcy” tematu? Przecież dzięki polerowanej strukturze, nóż dostaje lekkiego poślizgu i dzięki temu tarcie jest znacznie ograniczone.

Druga sprawa do ostrzenia noży zawsze używa się szorstkich kamieni od mniejszej do większej granulacji. Spróbujcie naostrzyć nóż o polerowany blat kuchenny – jest to nierealne.

Po trzecie dlaczego kucharze i ludzie, którzy na co dzień używają kamiennych desek mają zupełnie inne zdanie na ten temat ? Może dlatego, że rzeczywiści użyli, przetestowali i przekonali się do granitowych desek do krojenia. Jeśli porządne noże tak szybko by się niszczyły to czy sami sobie robili by pod górkę używając czegoś co nie jest dobre ? Nie sądzę…

Oczywiście nie twierdzę, że nóż w ogóle nie tępi się na polerowanym kamieniu, z czasem na pewno będzie tracił swoją pierwotną ostrość, ale odnosi się to do każdego materiału z którego wykonuje się deski do krojenia (tak, również powszechnie stosowanego drewna). Każdy nóż z czasem trzeba będzie naostrzyć (nawet ten najdroższy za kilka tysięcy prosto z Japonii ) – jest to całkowicie normalne. Jedno jest pewne w przypadku krojenia na czymkolwiek będzie następowało powolne zużywanie się noża więc im lepszej jakości stali z którego wykonano ostrze tym dłuższa jego żywotność.

Do tej pory zaufały nam już setki klientów – od prywatnych poprzez kucharzy pracujących na co dzień w restauracjach oraz osoby prowadzące warsztaty i szkolenia kulinarne. Od żadnej z tych osób nie mieliśmy skargi na nadmierne tępienie się noży więc jest to najlepszy dowód.

Jeśli i Ty jesteś zainteresowany naszymi produktami, a do tej pory wahałeś się ich wypróbować właśnie ze względu na iluzoryczny problem opisany w tym artykule to najwyższy czas przekonać się samemu jak jest naprawdę.

Nasza oferta dostępna jest tutaj: deski do krojenia.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu