Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Jak obliczyć wagę kamienia ?

Potrzebujesz solidnych i ciężkich elementów z kamienia ? Znasz wymiary, ale nie wiesz jak obliczyć ich ciężar ? Nic prostszego, po przeczytaniu tego artykułu wszelkie wątpliwość znikną

Granitowy element - jak obliczyć wagę kamienia

Bardzo często podczas wyboru przedmiotów użytku codziennego jakimi bez wątpienia są akcesoria kuchenne sugerujemy się ich wyglądem – kolorem, kształtem, wzorem itd… często jednak zapominamy o kluczowych elementach jakimi są wielkość oraz waga. Przecież są to kluczowe parametry desek kuchennych, szczególnie tych używanych przez profesjonalistów w restauracjach.
Decydując się na konkretną granitową deskę do krojenia oprócz unikatowego designu najważniejszą sprawą jest jej powierzchnia robocza. Ta,  w zależności od naszych potrzeb i głównego przeznaczenia deski będzie się różnić. Im większa, tym deska będzie cięższa, ale również bardziej stabilna. Sami musimy wiedzieć, jakie parametry najbardziej będą nam odpowiadać.

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że kamienie naturalne są surowcami bardzo gęstymi – średnio 2,65 – 2,75 g/cm3, a czasem dochodzą nawet do ponad 3 g/cm3 w przypadku czarnych granitów. Jako, że bardziej do wyobraźni przemawiają obrazy, a nie cyfry mamy przykład – granit jest ponad 3 razy cięższy od drewna ! Ma to oczywiście mnóstwo pozytywnych aspektów, takich jak: stabilność – deska „nie ucieka” nam podczas krojenia, higieniczność oraz bardzo małą nasiąkliwość, ale więcej na ten temat w innych artykułach.

Teraz do rzeczy – interesuje nas konkretna deska z granitu (w danej wielkości i grubości), ale nie wiemy czy aby nie będzie za ciężka i jej przenoszenie nie będzie sprawiało kłopotu.
Jak przeliczyć wagę deski ? Tego samego wzoru użyjemy oczywiści do przeliczenia jakiegokolwiek innego produktu z granitu – podstawki pod głośnik, kamień do pizzy itd.

Musimy skorzystać ze wzoru:

Wzór na masę. Masa równa się gęstość razy objętość

czyli mnożymy objętość deski (w przypadku standardowej prostokątnej długość razy szerokość razy grubość) przez gęstość materiału (za gęstość można przyjąć średnio 2,7 tony/m3)

Dla uproszczenia obliczeń (po co nam tyle „skomplikowanych” wzorów), biorąc pod uwagę, że standardowe i najczęściej używane grubości desek z granitu to 1, 2 lub 3 cm możemy przyjąć, że 1m2 granitu waży:

1) w grubość 1 cm – 30 kg
2) w grubość 2 cm – 60 kg
3) w grubość 3 cm – 90 kg

i teraz żeby przeliczyć wagę deski wystarczy, że jej długość i szerokość (wyrażone w metrach) pomnożymy razy wagę dla poszczególnej grubości. Prawda, że proste ?

Przykład, akademicki oczywiście 🙂 mamy deskę z granitu o wymiarach 20 cm x 30 cm i grubości 1cm. Ile waży taka deska ?

Dane:
– długość: 20 cm = 0,2 m
– szerokość 30 cm = 0,3 m
– grubość 1 cm i wiemy, że 1m2 granitu o tej grubości waży 30 kg.

Nasz wzór na masę to: masa = długość x szerokość x waga jednego m2 w danej grubości, podstawiamy do wzoru i mamy:

masa = 0,2 m x 0,3 m x 30 kg = 1,8 kg

W taki oto prosty sposób potrafimy przeliczyć ile będzie ważyć deska o wymiarze i grubości jaką sobie upatrzyliśmy. Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości czy dobrze liczymy docelową masę deski wystarczy skontaktować się z nami, a na pewno szybko odpowiemy na nurtujące pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Wszystkich zainteresowanych pięknymi i niepowtarzalnymi deskami z kamienia zapraszamy do przejrzenia naszej oferty.

Podsumowując, czasem warto zastanowić się czy nasza kuchnia to zaplecze restauracyjne i czy aby na pewno potrzebujemy, aż tak wielkiej deski jakiej używa szef kuchni w restauracji 🙂

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu