Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Jaki impregnat wybrać do blatu granitowego?

W tym wpisie powiemy po co w ogóle stosuje się impregnaty, jak zabezpieczyć i konserwować blaty kuchenne oraz przedstawimy najskuteczniejsze preparaty do impregnacji granitu.

Impregnat do kamienia firmy Tenax

Czy polerowany granit trzeba w ogóle impregnować?
Jedną z cech kamienia naturalnego jest nasiąkliwość. Po kontakcie z tłuszczami, sokami lub innymi substancjami barwiącymi mogą powstać na nim bardzo trudne do usunięcia plamy. Miejscem gdzie blat z granitu najbardziej narażony jest na działanie tych substancji jest kuchnia. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze blaty kuchenne zawsze wyglądały jak nowe to koniecznie musimy zadba o odpowiednią impregnację.

W przeciwnym razie nasze blaty szybko mogą wyglądać tak:

Ciemna plama po tłuszczu

Ponad to impregnacja tworzy również barierę dla samej wody i dzięki temu po myciu krople pozostają na powierzchni blatu, łatwo je zetrzeć, a blat pozostaje suchy – nie chłonie wilgoci.

Jakich preparatów użyć do impregnacji?

Na rynku dostępnych jest wiele substancji, które rzekomo mają zabezpieczyć kamień. Niestety większość z nich ze względu na skład nie jest dopuszczona do kontaktu z żywnością, a to w przypadku konserwacji blatów w kuchni jest sprawą najważniejszą. Preparaty te są szkodliwe, a dodatkowo często zamiast zabezpieczyć granit powodują jego trwałe odbarwienie. Szczególnie uważać należy na tanie impregnaty z marketów.

My testowaliśmy wiele środków dostępnych na rynku, ale najbardziej przekonaliśmy się i uważamy za najskuteczniejsze preparaty włoskiej firmy Tenax. Mowa tu o dwóch impregnatach o nazwach GEAR oraz DREXY – oba przeznaczone do kontaktu z żywnością. Preparaty te wyróżnia największa trwałość, wysoki stopień zabezpieczenia granitu oraz stosunek jakości do ceny.

Impregnat GEAR powoduje trwałe zabezpieczenie kamienia, a jego najważniejszą cechą jest efekt mokrego kamienia. Po użyciu tego preparatu blaty granitowe będą wyglądać jakby były mokre. Ich kolor będzie żywszy, ciemniejszy i bardziej uwydatniony. Efekt ten jest permanentny, a samą impregnację należy powtarzać raz w roku.

Impregnat ten jest bardzo wydajny – w przypadku polerowanego granitu ok. 20-30 m2 z jednego litra. Dlatego też do domowych zastosowań najlepiej wybrać puszkę o pojemności 0,25l, która starczy na kilka impregnacji (lat)

Impregnat do kamienia firmy Tenax Impregnat GEAR cena 99 zł już z wysyłką.

Impregnat DREXY również świetnie zabezpiecza kamień przed wchłanianiem substancji, ale w przeciwieństwie do GEAR nie zmienia naturalnego koloru kamienia. Więc jeśli nie chcemy aby kolor naszego blatu był intensywniejszy to koniecznie wybierzmy ten preparat.

Wydajność: 20-30 m2 / 1 litr (w przypadku blatów niepolerowanych – matowych wydajność będzie nieco mniejsza)

IMpregnat nie zmieniający koloru kamienia Impregnat Drexy Cena 89 zł już z wysyłką.

Jak przeprowadzić impregnację?

  • czyścimy – przecieramy powierzchnię blatu za pomocą wody
  • osuszamy szmatką i czekamy aż całkowicie woda odparuje – ok. 1 godziny (powierzchnia będzie sucha zaraz po przetarciu, ale wewnątrz jeszcze nieimpregnowanego kamienia wilgoć utrzymuje się dłużej)
  • nanosimy za pomocą szmatki impregnat i wcieramy w blat
  • drugą suchą szmatką wycieramy dokładnie, aby impregnat nie zaschnął na powierzchni. Jeśli zaschnie i zrobi się wyczuwalna po palcem powłoka to rozpuszczamy ją jeszcze raz nanoszą impregnat i niezwłocznie wycierając.

Jeśli kamień jest mocno nasiąkliwy (np jasne granity) to impregnację można powtórzyć po odczekaniu kilku godzin.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu