Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Czego nie robić z kamieniem do pieczenia lub grillowania

Najczęściej popełniane błędy podczas użytkowania kamienia do pieczenia lub grillowania

Pizza pieczona na kamieniu granitowym w piekarniku

Materiał, z którego wykonane są nasze kamienie do pieczenia z pozoru może wydawać się niezniszczalny. Można odnieść takie wrażenie bo przecież to kawał twardej „jak kamień”;) skały. Jednak czasem obchodząc się z nim w sposób nieodpowiedni i z pozoru nieszkodliwy możemy bardzo łatwo doprowadzić do jego uszkodzenia a przy tym narazić swoje zdrowie.

Poniżej przedstawiamy 5 czynności, których należy unikać podczas użytkowania kamienia do pizzy lub na grilla

1. NIE STOSUJEMY ŻADNYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH
Jak dobrze wiecie, kamień w zależności od rodzaju jest mniej lub bardziej higroskopijny lub po prostu nasiąkliwy. Dlatego nie bez przyczyny, produkty kamienne przeznaczone do pieczenia lub na grilla nie są impregnowane. Bądźmy szczerzy, każdorazowe mycie granitu z domieszką jakiegokolwiek płynu czy też środka czyszczącego może mieć negatywny wpływ na smak naszego wypieku. W następstwie tego, proponujemy więc prostą i sprawną metodę a przy tym bardzo skuteczną czyli mycie granitu tylko wodą.
Druga sprawa, należy kategorycznie unikać smażenia na kamieniach, które traktowane były chemią. Produkty takie pochodzące najczęściej z dalekiej Azji (Chiny, Indie), a dostępne w dużych i powszechnie znanych marketach z reguły już podczas obróbki mechanicznej poddawane są również „obróbce chemicznej”.  Często jednak w internecie można natknąć się na opinie pseudofachowców, którzy proponują używanie takich wynalazków (przeznaczonych np na posadzki) jako płyty do smażenia.

2. NIE NAGRZEWAMY KAMIENIA MIEJSCOWO
Granit nagrzewany miejscowo ma tendencję do pękania – dlatego należy poddawać go wysokiej temperaturze równomiernie. Sugerujemy nie narażać kamienia na bezpośrednie, punktowe działanie płomienia czy to palnikowego czy też grillowego. Najskuteczniejsza metoda to powolne nagrzewanie kamienia w piekarniku, które zajmuje od 30-40 minut, lub umieszczenie w odpowiedniej odległości od paleniska rusztowego. Innym sprawdzonym sposobem jest nagrzewanie granitu poprzez płytę np. z żeliwa lub blachy.

3. NIE WKŁADAMY DO PIEKARNIKA MOKREGO I ZIMNEGO KAMIENIA
Najlepszym rozwiązaniem podczas nagrzewania kamienia jest włożenie go bezpośrednio do zimnego piekarnika (dopiero włączonego), tak by w jednym czasie nabrały temperatury. Umieszczenie zimnego lub mokrego granitu do gorącego pieca może skończyć się pęknięciem kamienia.

4. NIE SCHŁADZAMY ROZGRZANEGO GRANITU WODĄ
Kamień bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatur dlatego niewskazane jest polewanie go zimną wodą w momencie kiedy jest jeszcze gorący. Po zakończeniu pieczenia najlepiej pozostawić kamień w piekarniku i odczekać aż całkowicie wystygnie.

5. NIE DOTYKAMY KAMIENIA BEZ RĘKAWIC OCHRONNYCH
Granit ze względu na zdolność do akumulacji ciepła potrafi być wyjątkowo gorący jeszcze przez długi czas od momentu zakończenia pieczenia. Dlatego wyciąganie czy sprawdzanie jego temperatury bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci rękawic kucharskich lub jakiejkolwiek innej formy „izolacji” jest NIEDOPUSZCZALNE!

Amatorów pysznej domowej pizzy zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: kamienie do pizzy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu