Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Kamień do pizzy – 5 powodów dlaczego warto używać kamienia do pieczenia pizzy

Coraz popularniejsze stało się używanie kamienia do wypieku pizzy, który umożliwia przygotowanie idealnego ciasta, jak z włoskiej pizzerii. Jednak przed zakupem warto wiedzieć, jaki kamień do pizzy najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych oraz jakie są korzyści z korzystania z niego. Dlatego wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

 

 

Kamień do pieczenia pizzy – rodzaje

Istnieją cztery rodzaje kamieni do pizzy, choć tak naprawdę tylko dwa z nich są najczęściej stosowane. Z czego kamień do pizzy może być wykonany? Z kamieni szamotowych, granitu, ceramiki lub z kamienia wulkanicznego.

Kamień szamotowy do pizzy wykorzystywany jest zarówno w profesjonalnych piecach do pizzy, jak i w warunkach domowych – w piekarniku. Produkowany jest z naturalnych kamieni szamotowych, które cechują się wysoką porowatością oraz ogniotrwałością, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako kamienie do pizzy na grilla. Mogą ważyć od 4 do 8 kg. Dodatkowo, dzięki swojej porowatości, szybko oddają temperatura, co sprawia, że pizza w krótkim czasie jest idealnie wypieczona.

W domach coraz częściej stosowane są kamienie do pizzy granitowe, które niestety są cięższe (ich waga to 6-9 kg). Charakteryzują się natomiast bardzo dużą wytrzymałością, są też mniej chropowate, dzięki czemu łatwiej się je czyści. Jakie są jego wady i zalety granitowych kamieni do pizzy? Długo się nagrzewają, ale też najdłużej magazynują ciepło. Ze względu na brak porowatości, nie chłoną wilgoci z ciasta, dlatego nie nadają się do wypieku cienkiej pizzy. Natomiast w przeciwieństwie do kamieni szamotowych, sprawdzą się do pieczenia mięsa, warzyw, a nawet jajek.

Kamienie ceramiczne odlewane są łatwo dostępne, ważą stosunkowo mało, bo od 2 do 5 kg, a ich grubość to 1-2 cm. Są zdecydowanie najmniej wytrzymałe, szybko pękają, a ciasto wypiekane na nich nie ma takiego aromatu i smaku, jak w przypadku kamieni szamotowych lub granitowych.

Natomiast kamienie wulkaniczne są najrzadziej spotykane, stanowią za to wyjście pośrednie pomiędzy szamotowymi, a granitowymi – posiadają średnią porowatość, lecz ich waga to 5-9 kg.

Co wybrać: kamień do pizzy granit czy szamot? Mimo mniejszej wagi kamieni szamotowych, najczęściej zaleca się granit. Najdłużej utrzymuje ciepło, a dzięki gładkiej strukturze łatwo się go czyści oraz szybko schnie. Jest też bardziej higieniczny, szczególnie jeśli ma posłużyć do pieczenia innych potraw niż pizza. Charakteryzuje się też większą odpornością na pękanie.

Jak używać kamienia do pizzy?

Należy pamiętać, aby podczas używania kamienia do pizzy do piekarnika stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim, aby uniknąć ryzyka pęknięcia, kamień trzeba wkładać do zimnego piekarnika. Dopiero wtedy można załączyć urządzenie.

Gdy kamień jest już w piekarniku, należy go nagrzewać przez określony przez producenta czas. Gdy osiągnie już właściwą temperaturę, nie można go dotykać, nawet w rękawicach kuchennych – jest zbyt gorący. Aby przełożyć ciasto do piekarnika, najlepiej użyć specjalnej łopatki. Można ją kupić w zestawie z kamieniem lub osobno – nie jest to duży koszt, a minimalizuje się ryzyko poparzenia.

Przy pomocy łopatki wyciągniesz też gotową pizzę – nie musisz obawiać się, że przywrze ona do kamienia. A gdy już skończysz pieczenie, pozwól, aby kamień ostygnął w piekarniku – najczęściej potrzeba na to 1-2 godzin. Jeśli zaczniesz polewać go wodą, może pęknąć w wyniku szoku termicznego.

A czy należy go myć? Można go przepłukać wodą lub użyć specjalnych środków do czyszczenia kamienia do pizzy – wszystko zależy od wskazań producenta dotyczących konkretnego modelu.

Pizza pieczona na kamieniu – jakie są korzyści?

A jakie są korzyści stosowania kamieni do pizzy?

1. Szybki czas pieczenia

Dzięki temu, że kamień granitowy do pizzy nagrzewa się do wysokich temperatur, ciasto wypieka się błyskawicznie – najczęściej w 5 do 7 minut i jest przy tym idealnie chrupiące. To duża różnica w porównaniu do tradycyjnej blachy, gdzie dodatki często zdążą się lekko spalić, zanim ciasto będzie gotowe.

2. Równomierne rozprowadzanie ciepła

Kamienie równomiernie rozprowadzają ciepło na całej powierzchni ciasta oraz wchłaniają z niego wilgoć (choć szamotowe radzą sobie z tym lepiej, niż granitowe). To sprawia, że pizza jest chrupka od spodu, a nie przesuszona od góry.

3. Pizza nie przywiera do kamienia

Istotną kwestią jest również to, że pizza nie przywiera do kamienia. Dzięki temu, przy pomocy łopatki, łatwo jest ją ściągnąć.

4. Aromat pizzy jak z pizzerii

Wystarczy położyć pizzę na rozgrzany kamień, by od razu poczuć aromat pizzy jak z prawdziwej, włoskiej pizzerii. Ciasto bardzo szybko się „ścina”, zaczyna delikatnie rosnąć.

5. Kamień do pizzy można używać do innych wypieków

Kamień do pizzy nie musi być wcale akcesorium kupowanym dla kaprysu i wykorzystywanym raz na jakiś czas. Może posłużyć do wypieku innego pieczywa, np. bułek, bagietek i chleba. Ponadto na kamieniach granitowych można przygotowywać mięso, warzywa i jajka. Szczególną popularnością cieszy się kamień do pizzy Jamiego Olivera z wygodną podstawką, który jest idealny do chleba.


A czy są jakieś wady tego rozwiązania? Kamień do pizzy zajmuje sporo miejsca, waży też kilka kilogramów, dlatego trzeba znaleźć wygodną przestrzeń na jego przechowywanie. To jednak tak naprawdę jedyny ich mankament. Dlatego jeśli lubisz domową, prawdziwie włoską pizzę, warto zainwestować w ten gadżet kuchenny.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu