Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Pizza na kamieniu

Prawdziwa włoska pizza tylko na kamieniu.

Pizza pieczona na kamieniu granitowym w piekarniku

Mało kto zdaje sobie sprawę, iż niewielki kawałek kamienia może zrewolucjonizować proces pieczenia, a tym samym przygotowywania wielu innych potraw…

Pierwsze pytanie jakie przychodzi do głowy to: „Co ma w ogóle wspólnego z pieczeniem owy granit ? „

– A, no ma i to bardzo wiele …

Granit jest skałą magmową, powstałą w skrajnie ekstremalnych warunkach. Co za tym idzie posiada on niezwykłe właściwości, które sprawiają, że nadaje się idealnie do pieczenia.

Oto, niektóre z nich:

  1. odporność temperaturowa – granit wytrzymuje nagrzewanie do około 1200 stopni Celsjusza więc standardowe temperatury używane nawet w profesjonalnych piecach (rzędu 350 stopni) to żadne wyzwanie,
  2. zdolność akumulacji ciepła – ze względu na swoją strukturę i minerały z których jest złożony idealnie pochłania ciepło,
  3. równomierne oddawanie ciepłą całą powierzchnią,
  4. odbieranie nadmiaru wody z ciasta – pory kamienia sprawiają, że absorbuje on wodę,
  5. zdolność utrzymania temperatury – granit pozostaje ciepły nawet do 3 h po wyjęciu z pieca,
  6. wysoka higiena i łatwość czyszczenia – polerowana struktura sprawia, że kamień jest całkowicie antybakteryjny

Jak wygląda sam proces pieczenia ?

Opiszemy to na przykładzie ukochanej przez większość społeczeństwa pizzy. Nie będziemy tu oczywiście opisywać procesu przygotowania ciasta i składników bo od tego są blogi i portale kulinarne, ale przedstawimy krótką instrukcję obsługi kamienia.

  • nastawiamy piekarnik na 230 stopni i od razu wkładamy do niego kamień. (ważne żeby kamień był suchy oraz żeby nie narażać go na drastyczne zmiany temperatury np. nie wkładamy zimnego kamienia do już rozgrzanego pieca ponieważ może to spowodować pęknięcia granitu)
  • kamień nagrzewamy w piecu około 30 – 40 min – wiadomo że piekarnik nagrzeje się szybciej ale kamień potrzebuje troszkę więcej czasu aby zaabsorbował ciepło „całym przekrojem”.
  • po tym czasie zsuwamy pizze do piekarnika bezpośrednio na rozgrzany do czerwoności kamień (z tą czerwonością to oczywiście żart 🙂
  • pieczemy przez około 5 do 7 min !

5-7 minut ? – Tak, tylko tyle czasu starcza do uzyskania wspaniałego i chrupiącego wypieku w niczym nieustępującego temu z prawdziwego pieca opalanego drewnem.

Warto tutaj zaznaczyć, że w standardowy piekarniku bez kamienia czas pieczenia pizzy to około 15 min, a efekt,        no cóż może lepiej pozostawić to bez komentarza. Dlatego mimo tego, że czas przygotowania kamienia jest nieco dłuższy to już przy wypieku co najmniej 2 pizzy zyskujemy wiele, nie mówiąc o obsłużeniu np. domowej imprezy –      z pomocą kamienia co 5 min wyciągamy kolejną pyszną pizzę, a w przypadku samego piekarnika niestety przez bardzo długi czas oczekiwania narażamy naszych gości na zagłodzenie 🙂

W jaki sposób można jeszcze wykorzystać kamień do pizzy?

Świetnie sprawdza się on również w przypadku smażenia jajek lub placków, ale na pewno nada się również do wielu innych rzeczy – zależnych tylko i wyłącznie od Waszej inwencji.

Zachęcamy do poczytania nieco na blogach kulinarnych, o tym co myślą profesjonaliści na temat pieczenia pizzy z wykorzystaniem właśnie granitu.

Oczywiście gabaryty, grubość oraz kolorystykę  kamienia jesteśmy w stanie dostosować do indywidualnych potrzeb klienta wystarczy się z nami skontaktować.

Na sam koniec nadmienimy tylko, że na rynku są dostępne również inne rodzaje kamieni do pieczenia – sztuczne, szamotowe itd, ale żaden niestety nie dorównuje granitowi pod względem „parametrów” – jakości wypieku, czasu utrzymania temperatury, a co również ważne higieny – dzięki polerowanej strukturze wyczyszczenie polerowanego i co za tym idzie gładziutkiego kamienia nie stanowi najmniejszego problemu.

Zbliża się weekend, więc do dzieła: odpalaj piekarnik, nagrzej kamień, wyrób ciasto i wybierz swoje ulubione składniki na pizze !

Smacznego!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu