Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Zastosowanie kamienia we wnętrzu

Co wybrać i jak wykorzystać kamień naturalny dla wnętrza.

Na całym świecie skatalogowanych zostało około 3 tysięcy odmian kamienia. W grupie kamienia dekoracyjnego i użytkowego najbardziej powszechne i najchętniej stosowane to granity oraz marmury. Potentatem na świecie w rodzajach granitów jest Brazylia, a tuż za nią Indie. I tylko w tych dwóch państwach w sumie wydobywanych jest blisko 400 odmian granitów. Jednak w różnorodności marmurów niezmiennie wiodą prym Włochy, gdzie wydobycie szacowane jest na ok 350 rodzajów tej pięknej i niezwykle unikalnej skały.

Do okładzin i elementów użytkowo-dekoracyjnych dla wnętrz nadaje się właściwie każdy rodzaj kamienia. Z pewnością nie byłoby łatwe i komfortowe mieszkać w domu z posadzką wykonaną z piaskowca, ponieważ w swojej strukturze jest zbyt miękki i najprościej – ścierałby się przy chodzeniu. Mielibyśmy więc kłopot z utrzymaniem czystości w mieszkaniu. Jednocześnie jako porowata posadzka chłonęłaby wilgoć, co w efekcie po wylaniu czegokolwiek na tę powierzchnię pozostawiłoby plamy. Bez przeszkód natomiast można piaskowiec zastosować jako okładzinę chociażby kominka.

Podczas projektowania wnętrza z kamienia ważnym jest by określić miejsce wykorzystania i rolę jaką skała naturalna ma pełnić. Posadzkom czy schodom w mieszkaniu idealnie sprosta marmur i granit, lecz w miejscach publicznych: na poczcie, stacji metra czy supermarkecie posadzka powinna być wykonana z kamienia bardzo twardego i odpornego na ścieranie. W takich obiektach użytku publicznego należy raczej wykluczyć marmur (jest zbyt ścierny, miękki i nasiąkliwy), nie jest on też najlepszym rozwiązaniem przy konstruowaniu lad. W takich przypadkach zdecydowanie należy preferować granity.  O wyborze odpowiedniego materiału decyduje architekt, dlatego wskazana a czasem niezbędna jest konsultacja z ekspertem z branży kamieniarskiej.

Blat kuchenny wykonany z marmuru w bardzo krótkim czasie zostanie porysowany i zaplamiony, to materiał chłonny który ulega degradacji już pod wpływem kwasów organicznych dlatego ocet czy sok z cytryny a nawet woda pozostawią matową plamę. Nie wspominając o plamach z czerwonego barszczu i tłuszczu. Należy mieć na uwadze, że blat nie jest jedynie elementem dekoracyjnym w naszej kuchni, lecz powierzchnią roboczą i użytkową. Zdecydowanie lepszy będzie, więc granit – odporny na uszkodzenia mechaniczne, minimalnie higroskopijny co powoduje brak wchłanialności płynów oraz niepodatność na działania kwasów. Dla zwolenników eleganckiego marmuru proponujemy zastosowanie tego wyjątkowego kamienia na blat przy umywalce w łazience lub obudowę wanny.

Bardzo często w miejscach takich jak hotele, biurowce czy mieszkania stosuje się podgrzewane kamienne posadzki. Kamień jest najlepszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż akumuluje ciepło i długo po wyłączeniu zasilania oddaje je otoczeniu. Kamień wykorzystany do wnętrza może być doskonałym elementem łączącym wszystkie pomieszczenia. Niczym motyw przewodni może pojawić się w całym mieszkaniu/domu/lokalu. Na przykład: jako trwała posadzka w hotelu wejściowym, blat w kuchni lub umywalki w łazience, bar, kominek, schody na piętro oraz parapety w sypialni. W tej kwestii możliwości są wręcz nieograniczone. Wszystko zależy od pomysłowości i inwestycji projektanta. Należy jednak istotnie mieć na uwadze fakt, że kamień w pomieszczeniach użytkowych musi pełnić funkcję praktyczną a w dalszej części dekoracyjną.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu