Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje wykończenia powierzchni kamienia

Jakkolwiek dziwnie to brzmi kamień można wykańczać i to na wiele różnych sposobów. Pod pojęciem wykańczania kamienia kryje się rodzaj obróbki jakiej można poddać jego powierzchnię. To, jak obrobimy granit ma wpływ na jego wygląd oraz co ważniejsze na właściwości. W zależności od przeznaczenia danego elementu musi on zostać wykończony w odpowiedni sposób. Inaczej obrobimy powierzchnię blat kuchennego, inaczej okładziny schodów wejściowych, a jeszcze inaczej parapetu, który ma pasować do surowego wnętrza (np. w stylu postindustrialnym).

Jak mozna wykończy powierzchnię kamienia. Próbki granitów o różnej strukturze.

Wyróżniamy 6 głównych rodzajów wykończenia powierzchni kamienia naturalnego. Każda z nich różni się od pozostałych wyglądem oraz posiada inne właściwości, wady i zalety.

 

Próbka wypolerowanego czarnego kamienia1. Powierzchnia polerowana (potocznie zwana polerem).
Jest to najpopularniejsza forma obróbki granitu i marmuru. Uzyskuje się ją poprzez szlifowanie specjalnymi kamieniami (od niskiej do bardzo wysokiej granulacji) kręcącymi się z bardzo dużą prędkością. Polerowaną powierzchnię cechuje idealna gładkość oraz największa głębia koloru.  Dobrze wypolerowany granit, szczególnie czarny zachowuje się jak lustro – można się w nim przejrzeć. Dlatego też tak trudno zrobić zdjęcie pokazujące rzeczywisty wygląd i kolory wypolerowanego kamienia.

Najważniejsze cechy powierzchni polerowanej to: najmniejsza nasiąkliwość, łatwość w czyszczeniu, odporność na ścieranie i zarysowania, elegancki i nowoczesny wygląd. Polerowany granit jest wysoce sterylny.

Wypolerowane kamienie najczęściej wykorzystywane są w kuchni oraz wnętrzach jako blaty kuchenne, okładziny schodów lub ścian, deski do krojenia, a także jako kamienie do pieczenia ze względu na idealną akumulację ciepła.

 

Kawałek płomieniowanego granitu

2. Powierzchnia płomieniowana (potocznie kamień palony)
Uzyskiwana za pomocą palnika oraz wody. Najpierw powierzchnia kamienia poddawana jest wysokiej temperaturze po czym schładza się ją wodą. Powoduje to powstanie nierównej i chropowatej struktury. Dzięki takiemu zabiegowi kamień staje się antypoślizgowy.

Po płomieniowaniu kamień jest nasiąkliwy (pory zostają otwarte) i łatwo go zabrudzić dlatego aby tego uniknąć koniecznie musi być impregnowany (impregnat, którego używamy i możemy polecić do kamieni płomieniowanych nosi nazwę EasyWet włoskiej firmy Tenax).

Palony granit jest bardzo szorstki dlatego też jego głównym przeznaczeniem są powierzchnie po których się chodzi – schody zewnętrzne, posadzki, tarasy itd. Nawet mimo zalegającego śniegu granit taki nadal wykazuje właściwości antypoślizgowe.

 

Satynowany (antykowany) granit Cambrian Black

3. Satyna (nazywana również powierzchnią antykowaną lub szczotkowaną)

Takie wykończenie powstaje poprzez szlifowanie specjalistycznymi szczotkami. Dzięki szczotkowaniu kamień nie uzyskuje szklistej powierzchni, a w efekcie staje się matowy. Nadal jest gładki, ale nie aż tak jak po polerowaniu i dlatego wykazuje też pewne właściwości antypoślizgowe.

Satynowany granit jest bardziej nasiąkliwy od poleru i łatwiej go zarysować. Dla dobrej konserwacji warto go zabezpieczyć impregnatem.

Antykowane powierzchnie jak sama nazwa wskazuje wyglądają nieco mniej nowocześnie niż te polerowane i dlatego świetnie nadają się np. na parapety lub blaty wszędzie tam gdzie potrzeba stonowanego niebłyszczącego wyglądu. Co raz częściej klienci wybierają matowe granity na blaty kuchenne aby otrzymać kontrast do np. polerowany frontów mebli.
Dzięki zmatowieniu powierzchnie nie jest bardzo śliska i dlatego taka obróbka również świetnie zda egzamin w przypadku schodów lub posadzek.

 

Chropowaty i antypoślizgowy granit po obróbce wodą.

4. WaterJet

Powierzchnia uzyskiwana za pomocą wody. Jak to możliwe? Wystarczy odpowiednia maszyna, która za pomocą strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem (z dodatkiem ścierniwa) niszczy powierzchnię kamienia. Dzięki temu otrzymujemy równomiernie chropowatą i bardzo antypoślizgową powierzchnię.

Kamień po WaterJetcie jest podobny do powierzchni płomieniowanej z tym, że jest równiejszy, ale zagłębienia po wodzie są głębsze. Dla dobrego utrzymania powinien być impregnowany.

Zastosowanie zewnętrzne jak w przypadku granitu palonego.

 

Kamień poddany obróbce palnikiem oraz wygładzony szczotkami.

5 i 6. WaterJet + szczotka lub Płomień + szczotka.

Wykończenie takie uzyskujemy poprzez wcześniejsze zniszczenie powierzchni wodą lub płomieniem, a następnie tak otrzymana struktura poddana zostaje szczotkowaniu.

Kamień staje się w miarę gładki i zmatowiony jak w przypadku satyny, ale jego powierzchnia jest nierówna i wyboista.

Taka obróbka to już bardziej wymysł na potrzeby estetyczne i dekoracyjne. Uzyskany styl wykończenia jest bardzo efektowny i pasuje np. do kominków lub innych elementów wystroju wnętrz.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów wykańczania kamienia istnieją również inne takie jak śrutowanie, piaskowanie, groszkowanie. Mają one na celu uzyskanie chropowatej powierzchni i różnym wyglądzie i zastosowaniu.

Podsumowując, najważniejszą kwestią podczas wyboru obróbki kamienia jest jego przeznaczenia, a w drugiej kolejności walory estetyczny. Czasem gdy priorytetem staje się efektowny wygląd, a nie właściwości może okazać się, że kamień wykończony w dany sposób nie spełnia zaplanowanej funkcji.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu