Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Kamień naturalny na lata

Pełna ochrona czyli impregnowanie kamienia naturalnego.

Od niedawna nie tylko w internecie ale także w różnego rodzaju magazynach można znaleźć coraz więcej informacji na temat ochrony kamienia naturalnego. Gdy coś jest bardzo nagłaśniane, od razu przechodzi przez głowę myśl:” Czy to aby nie kolejny trend, gdzie producent próbuje „wcisnąć”  Nam coś niepotrzebnego ?” – Być może jest tak w bardzo wielu przypadkach, niemniej jednak ta teoria kompletnie nie sprawdza się w kwestii dotyczących impregnatów do kamienia.

Po co w ogóle impregnować kamień ?

Granit jest materiałem w znacznej części porowatym, a co za tym idzie nasiąkliwym – mniej lub bardziej w zależności od gatunku. Dla przykładu są granitu bardzo mało nasiąkliwe tj. czarny Szwed, gdzie wchłanialność szacuje się na ok. 0,04%, ale istnieją również bardziej podatne kamienia np. polski Strzelin tutaj, poziom nasiąkliwości wskazuje 0,3 %.

Zjawisko higroskopijności na kamieniu można zaobserwować w sytuacji kiedy materiał granitowy zostanie poddany kontaktem z wodą – to też właśnie pojawiające się ciemniejsze odcienie na kolorycie kamienia są zjawiskiem podatności materiału na nasiąkliwość. Jednak sama woda nie stanowi wielkiego problemu ponieważ w niedługim czasie najzwyczajniej w świecie odparuje i nie pozostanie po niej ani śladu. Z dużo większym problemem możemy spotkać się w kuchni kiedy dojdzie to do kontaktu tłuszczu z granitowymi deskami do krojenia lub blatami kuchennymi. Powstałe na skutek tego plamy (szczególnie po dłuższym kontakcie z tłuszczem) są bardzo trudne do usunięcia, a czasem wręcz niemożliwe do zniwelowania.

Impregnacja ma na celu zatkanie, wypełnienie porów kamienia w celu zapobiegnięcia wchłaniania substancji – głównie tłuszczów. Prawidłowe zaimpregnowanie kamienia dobrym preparatem tworzy swoistą powłokę – warstwę zabezpieczającą i jest najlepszym sposobem ochrony kamienia szczególnie w gastronomii.

Sposób na domową impregnację wyrobów z kamienia naturalnego!

Impregnację przeprowadzamy co najmniej 2 razy, a w przypadku bardziej chłonnych materiałów nawet więcej.     Sam proces jest dość prosty i występuje w 4 krokach:

 1. Rozprowadzamy suchą szmatką niewielką ilość impregnatu na całej powierzchni kamienia,
 2. Odczekujemy chwilę, aby kamień wsiąknął preparat,
 3. wycieramy do sucha, wcierając mocno impregnat
 4. czekamy kilka do kilkunastu minut i cały proces powtarzamy,

Uwaga: Jeśli kamień nadal chłonie impregnat to czynność nasycania powtarzamy. Impregnacja nie jest niestety dożywotnia, dlatego też warto ponowić ją raz lub dwa razy w ciągu roku, aby kamień pozostawał stale zabezpieczony.

 Czy impregnacja jest skuteczna ?

Impregnacja na pewno dużo daje i warto ją stosować, ale nigdy nie gwarantuje 100 % skuteczności. Dlatego nie możemy zakładać, że zaimpregnowany kamień nie wchłonie substancji długo na nim pozostawionej.

Typy i rodzaje preparatów:

Na rynku dostępny jest cały szereg preparatów do impregnacji i poprawy wyglądu kamienia naturalnego.   Impregnaty można podzielić ze względu na:

1)     rodzaj impregnowanego materiału:

 • do granitu, labradorytu
 • do marmuru,
 • do piaskowca,
 • trawertynu itd.

2) efekt impregnacji

 • przyciemniające – efekt mokrego kamienia,
 • nieprzyciemniające – tylko funkcja zabezpieczająca,
 • odnawiające – funkcja samo polerujące i renowacyjne

3) przeznaczenie:

 • do kontaktu z żywnością,
 • do powierzchni użytkowych polerowanych,
 • do powierzchni użytkowych szorstkich – promieniowanych

Dlatego jeśli posiadasz bądź zamierzasz zakupić wyrób z kamienia naturalnego i pragniesz by posłużył Ci na długie lata a przy tym wciąż wyglądał jak nowy, zachęcamy do impregnowania.

W naszym firmowym sklepie https://artigiano.pl/6-chemia-do-kamienia znajdziesz sprawdzoną chemie do impregnacji oraz czyszczenia kamienia, włoskiej marki TENAX.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu