Jesteśmy producentem podstawek różnego przeznaczenia z kamienia naturalnego: granitu i marmuru. Na blogu dzielimy się informacjami o naszych produktach, inspiracjami, przepisami oraz ciekawostkami. Zapraszamy do lektury!

Kamienne deski do krojenia, blaty kuchenne, podstawki pod kolumny, marmurowe stoliki… jak jeszcze można wykorzystać kamień w domu?

Coraz więcej osób docenia możliwości, jakie daje zastosowanie materiałów kamiennych w domu. Mogą posłużyć do pieczenia chrupiącej, włoskiej pizzy, krojenia warzyw, owoców, a nawet mięsa czy do… lepszego rozprzestrzeniania dźwięku z głośników. W jaki sposób można wykorzystać kamień w domu? Mamy na to 6 sposobów.

 

 

Kamień do pieczenia pizzy i do grillowania

Ostatnio bardzo popularne stało się pieczenie pizzy na kamieniu. Dzięki temu ciasto jest idealnie chrupkie i to w 5-7 minut. Jak to jest możliwe? Kamień do pizzy najpierw wstawia się do piekarnika, gdzie musi zostać ogrzany do odpowiedniej temperatury. Należy uważać, ponieważ staje się wtedy bardzo gorący i nieostrożność może zakończyć się poparzeniem. Następnie przy pomocy specjalnej łopatki do pizzy należy przenieść ciasto na rozgrzany kamień – dzięki temu od razu się „ścina” pozostając chrupiące. Ten sposób wypiekania pizzy powoduje również, że ciasto nadmiernie nie rośnie – jest cienkie, jak z włoskiego bistro.

Pizza

Trzeba przy tym wiedzieć, że w sklepach najczęściej dostępne są kamienie do pizzy granitowe oraz szamotowe. Czym się różnią? Szamotowe posiadają porowatą powierzchnię, która sprawia, że szybko oddają temperaturę. Ponadto są ogniotrwałe. Mają jednak jedną wadę – ze względu na chropowatą strukturę trudno się je utrzymuje w czystości.

Natomiast kamienie do pizzy granitowe, choć cięższe, częściej są wykorzystywane w warunkach domowych. Mają gładką powierzchnię, łatwo się je czyści, najdłużej magazynują ciepło. Jedynym ich minusem jest to, że nie chłoną wilgoci z ciasta.

Pizza pieczona na kamieniu granitowym w piekarniku

Dodatkowo kamienie granitowe często wykorzystywane są również do grillowania – szamotowe nie posiadają takiego zastosowania. Można na nich przygotować warzywa, mięso, ryby, owoce morze, a nawet… jajka! Do tego przystosowane są do pracy zarówno w piekarniku, kuchence, jak i na grillu gazowym lub elektrycznym.

Kamień do grillowania

Deska do krojenia z kamienia

W kuchni równie chętnie wykorzystywane są kamienne deski do krojenia, które mają bardzo dużą przewagę nad swoimi drewnianymi, plastikowymi czy nawet szklanymi konkurentami. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim nie chłoną zapachów, nie odbarwiają się oraz są odporne na zarysowania. Choć kosztują więcej, stanowią inwestycję na lata, ponieważ są bardzo wytrzymałe.

Kucharz krojący na desce z kamienia

Ponadto kamień ma właściwości antybakteryjne, jest też bardziej higieniczny. Dlaczego? W plastiku oraz w drewnie, na skutek krojenia, powstają nacięcia, w których gromadzą się resztki jedzenia. To sprawia, że choć są pozornie czyste, gromadzi się na nich mnóstwo bakterii i grzybów.

Granit jest też odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego deska może posłużyć jednocześnie jako podstawka pod gorący garnek czy patelnię.

Jedyne, o czym należy pamiętać podczas użytkowania kamiennych desek do krojenia, to odpowiednia impregnacja. Dzięki temu materiał nie chłonie żadnych substancji, jego nasiąkliwość jest zminimalizowana.

Kamienne blaty kuchenne

Skoro jesteśmy w tematyce kuchennej, to nie sposób nie wspomnieć o blatach kamiennych. Wśród nich najpopularniejsze są te wykonane z granitu, porfiru oraz bazaltu, ponieważ cechują się odpornością na zaplamienia. Marmur, choć wygląda efektownie, charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością, przez co pozostają na nim nieestetyczne plamy. Da się oczywiście tego uniknąć dzięki regularnej impregnacji przy pomocy specjalnych produktów, jest to jednak uciążliwe.

Blat do kuchni z jasnego granitu

A jakie są jeszcze zalety kamiennych blatów? Są odporne na zarysowanie oraz na działanie wysokiej temperatury. Mogą być gładkie, polerowane – wtedy delikatnie się błyszczą, o lekko nierównej, szczotkowanej powierzchni lub matowe, surowe. Jednak w dwóch ostatnich przypadkach taki blat jest trudniejszy w wyczyszczeniu.

Kuchnia z marmurowym blatem

Podstawki pod głośniki

Mało osób wie o tym, że kamienne podstawki pod kolumny wpływają na sposób rozprzestrzeniania się dźwięku z głośników. Dzięki temu można zwiększyć ich wydajność, a bas wydobywający się ze sprzętu jest głębszy, intensywniejszy, charakteryzuje się bardziej wyrazistą barwą. Ponadto według specjalistów podstawki pod głośniki, aby zapewniały jak najlepsze efekty, powinny być ciężkie, co można zapewnić dzięki zastosowaniu granitu.

Podstawka pod głośnik

Ten rodzaj podstawek można bez obaw używać nawet pod bardzo ciężkie kolumny. Dodatkową zaletą jest to, że głośniki zostaną ustabilizowane, zmniejsza się ryzyko występowania niepożądanych drgań.

Stolik marmurowy

W ostatnich latach bardzo popularne stały się stoliki z marmurowym blatem. Co prawda w większości domów mamy do czynienia z materiałami imitującymi marmur, zastosowanie naturalnego kamienia ma wiele lat.

Marmurowy stolik

Przede wszystkim takie meble są wytrzymałe, będą zakupem na lata. Odpowiednio zabezpieczone staną się łatwe w utrzymywaniu czystości. I choć jak wspominaliśmy, marmur nie zawsze jest dobrym wyborem na blat kuchenny, w przypadku stolika kawowego sprawdza się idealnie.

Stolik z marmuru

Takie stoliki najczęściej posiadają metalowy lub stalowy stelaż, który pokrywany jest nieodpryskującą farbą w różnych kolorach (najbardziej popularne jest złoto oraz czerń). Ponadto marmur jest zabezpieczony, choć należy pamiętać o stosowaniu impregnatu do kamienia, aby wydłużyć jego trwałość.

Dekoracje z kamienia ozdobnego

Na końcu warto wspomnieć o dekoracjach z kamienia w domu, które nadają wnętrzu zarówno naturalnego, jak i bardzo eleganckiego charakteru. Popularnością cieszą się fragmenty ścian wykończone kamieniem, lampki z kamienną podstawką, czy nawet gałki do szafek wykonane z kamienia!

Często wykorzystuje się również marmur, np. w postaci prostego zegara, podstawki pod świece czy budzika. Takie marmurowe akcesoria sprawdzają się także w kuchni – dostępne są moździerze, tace, podstawki. Przy czym najchętniej kupowane są ozdoby z białego marmuru z lekko widocznymi „żyłkami” – każdemu wnętrzu nadadzą eleganckiego, wytwornego charakteru.

Marmurowy moździerz

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w naszym sklepie internetowym.

Jesteśmy producentem produktów z kamienia naturalnego do kuchni (deski do krojenia z granitu, kamienie do grilla) i do wystroju wnętrz (stoliki i blaty marmurowe, podstawki pod figurki/głośniki stereo).

Przejdź do sklepu